NATIONAL EXECUTIVE COMMITTEE 2016

SN Position Name
Chairperson Begum Khaleda Zia
Senior Chairperson  Tarique Rahman
Vice Chairmen  
  Justice T H Khan
  M Morshed Khan
  Harun Al Rashid
  Shah Moazzem Hossain
  Abdullah Al Noman
  Sadeque Hossain Khoka
  Mrs. Rabeya Chowdhury
  Professor Abdul Mannan
  Abdul Mannan
  Iqbal Hasan Mahmud Tuku b
  Barrister Shahjahan Omar
  Major (Rtd) Hafizuddin Ahmed
  Chowdhury Kamal Ibne Yusuf
  Air Vice Marshal Altaf Hossain Chowdhury 
  Selima Rahman
  Barkatullah Bulu
  Mohammad Shahjahan
  Mir Nasir
  Shah Mofazzal Hossain Kaikobad
  Abdus Salam Pintu
  Advocate Khandaker Mahbub Hossain
  Mosaddek Ali Falu
  Dr. Osman Faruk
  Major General (Rtd.) Ruhul Alam Chowdhury 
  Major General (Rtd.) Mahmudul Hasan 
  Inam Ahmed Chowdhury
  Barrister Aminul Haque
  Abdul Awal Mintoo
  Professor Dr. AZM Zahid Hossain
  Shamsuzzaman Dudu
  Advocate Ahmed Azam Khan
  Advocate Joynal Abedin
  Advocate Nitai Roy Chowdhury
  Gias Uddin Quader Chowdhury
  Shaukat Mahmood
General Secretary Mirza Fakhrul Islam Alamgir
Senior General Secretary Advocate Ruhul Kabir Rizvi
Joint secretaries  
  Barrister Mahbub Uddin Khokan
  Mojibar Rahman Sarowar
  Syed Moazzem Hossain Alal
  Khairul Kabir Khokan
  Habibun Nabi Khan Sohel
  Harun Ar Rashid
  Aslam Chowdhury
Treasurer  
  Mizanur Rahman Sinha
Organizing secretaries  
  Fazlul Haque Milon (Dhaka)
  Mahbubur Rahman Shamim (Chittagong)
  Ruhul Quddus Talukdar Dulu (Rakshahi)
  Nazrul Islam Monju (Khulna)
  Asadul Habib Dulu (Rangpur)
  Dr. Shakhawat Hossain Jibon (Sylhet)
  Colonel (Rtd.) Anowarul Azim (Comilla)
  Emran Saleh Prince (Mymensingh)
  Bilkis Jahan Shirin (Barishal)
  Shama Obayed (Faridpur)
Special Secretaries Dr. Asaduzzam Ripon
  Abu Nasser Md. Yahya
Publicity Secretary Shahiduddin Chowdhury Annie
International secretaries  
  Ehsanul Haque Milon
  Mahidur Rahman
  Barrister Nasir Uddin Asim
  Barrister Nowshad Zamir
  Advocate Masud Ahmed Talukdar
    Humayun Kabir
  To be announced later
Liberation war affairs secretary

 

Colonel (Rtd.) Joynal Abedin
Law secretary Advocate Sanaullah Mian
  Barrister Kaiser Kamal
Education secretary

 

Professor Dr. Obaidur Rahman
Social welfare secretary

 

Kamruzzaman Ratan 
Employment secretary Zakaria Sumon
Youth affairs Secretary To be announced later
Local gov. secretary Principal Sohrabuddin
Industry secretary Abul Kalam
Commerce  secretary Salahuddin Ahmed 
Economic secretary

 

Engineer Khaled Mahbub Shyamol
Relief and rehabilitation secretary Haji Yasin Ali 
Research secretary Abu Sayeed Khokan
Information  secretary Azizul Bari Helal
Climate-change Secretary

 

AKM Wahiduzzaman
Banking and revenue secretary Lion Harun Rashid 
Sports secretary Aminul Islam
Cultural affairs secretary

 

Ashrafuddin Uzzal
Women affairs secretary

 

Nur-e-Ara Safa 
Training secretary ABM Mosharaf Hossain
Training secretary Rasheda Begum Hira
  To be declared
Labor affairs secretary Nazim Uddin (Chittagong)
Agriculture secretary Shamsuzzoha Khan
Volunteer secretary Mir Sarafat Ali Safu
Mass education secretary Principal Selim Bhuyian 
Religion secretary Badruzzaman Khosru
Marginal manpower development Abdul Malek
Forest and environment secretary Mosaddek Hossain Bulbul
Health affairs secretary Dr. Fowaz Hussain (Shuvo)
Family affairs secretary Dr. Mohsin
Cooperative secretary Alhaj Gaus
Rural development secretary Advocate Gautam Chakrabort
Small and cottage secretary Mojjaffar Hossain (Rangpur)
Village government secretary Anisuzzaman Babu 
Publication secretary Habibul Islam Habib
Self-employment secretary Shirin Sultana 
Weaver affairs secretary Humayun Islam Khan
Child affairs secretary Abul Kalam Azad
Expatriate welfare secretary Farid Hossain Manik
Science and technology secretary Engineer Reazul Islam Rizu
IT secretary Sharif Shah Kamal Taj
Human rights secretary Advocate Asaduzzaman Asad
Micro credit secretary M A Qayium
Tribal  affairs secretary Mama Chin
Fishermen secretary Lutfor Rahman Kajol
Deputy Treasurer Mahmud Hasan Babu
Assistant organizing secretaries  
  Advocate Abdus Salam Dhaka division
  Shahidul Islam Babul Dhaka division
  Jalal Mojumder Chittagong division
  Harunur Rashid Harun Chittagong division
  Abdul Momin Talukder Khoka Rajshahi division

 

  Shahin Shaukat Rajshahi division
  Ananida Islam Amit Khulna division
  Joyonta Kumar Kundu  Khulna division
  Shamsuzzaman Rangpur division
  Jahangir Hossain Rangpur division
  Dilder Hossain Selim Sylhet division
  Kalim Uddin Milon Sylhet division
  Akon Quddusur Rahman Barishal division

 

  Mahbubul Haq Nannu Barishal division

 

  Mostak Mian Comilla division

 

  Md. Abdul Awal Khan Comilla division

 

  Shariful Alam Mymensingh division

 

  Wares Ali Mamun Mymensingh division
  Mashukur Rahman Mashuk Faridpur division

 

  Selimuzzan Selim Faridpur division

 

Assistant office secretaries  
  Taiful Isalm Tipu
  Munir Hossain
  Belal Hossain
   
  Amirul Islam Alim
  Asadul Karim Shahin
  Shamimur Rahman Shamim
Assistant International affairs secretaries  
  To be announced later
  Nazrul Islam
  Anowar Hossain
  Advocate Fahima Munni
  Barrister Rumin Farhana
  Baby Naznin
  Shakirul Islam Shakil
  Assistant liberation war affairs secretary

Syed Ekramul Haque

Assistant law secretaries  
  Advocate Khorshed Alam
  Advocate Ikbal Hossain
  Advocate Zakir Hossain
  Advocate Joynal Abedin Mejbah
Assistant education secretary Helen Jerin Khan
Assistant education secretary Farida Moni Shahidullah